Koku Kitaplığı’na sen de bir koku ekle!

Bir süredir kişiye özel parfüm tasarımı konusunda çalışmalar yapan yazar Kaan Demirdöven, bu kez sosyal medyada bir sosyal sorumluluk projesine öncülük ediyor: Koku Kitaplığı.
Dünyada çok az bulunan koku kitaplığı kavramı Türkiye’de çok yeni, hatta yok gibi… Bir kaç kişisel çaba sonucu bitki ve aromalarla alakalı dijital veri kaynağı bulunmakla beraber (çiçekler, şaraplar, yemekler), gündelik yaşamda tesadüf ettiğimiz kokuların nasıl koktuklarına dair bir veri yok.
Kendisine parfümör yerine koku kaşifi anlamına gelen Odorist diyen Demirdöven, sosyal medyada #kokukitapligi hashtagi ile insanları çevrelerinde tesadüf ettikleri her hangi bir nesneyi ve kokusunu bir kaç kelime ile tanımlamasını istiyor.
Bununla ilgili kendi instagram sayfasında bir kampanya bile başlatmış.  Sevdiğiniz birini @etiketleyerek yanına #kokukitapligi hashtagi ile örneğin “ıslak deri: odun, bayık, ağır, çürük kokuyor.” yazıyorsunuz.
Böylece henüz oluşmamış olan koku dilinin gelişimi için önayak olacağını düşünen Demirdöven’in bu projesine katılmak ücretsiz ve koşulsuz.
Yapmanız gereken sosyal medya hesaplarınızdan her hangi birine #kokukitapligi hashtagi yazıp bir nesnenin ismini ve nasıl koktuğunu bir iki kelime ile tanımlamanız.
Odorist Kaan Demirdöven ‘e ulaşmak isteyenler: