KOKUNU KEŞFET ANKETİ İÇİN TIKLAYIN


Günbahir!

Gününüz güzel koksun! Öncelikle ilginizden ötürü teşekkür ederim. Kişinin kendi kokusunun peşinden gitmesi günümüzde cesaret isteyen bir konu… Bu cesareti gösterdiğiniz için de tebrik ederim.

“Kokuları Keşfet, Tenini Tanı
Tenini tanıyan tinini bilir…”

Bu yeni özdeyişten de yola çıkarak, ta Pitagoras ve Hipokrat zamanlarına gidiyor, oradan koku ve damıtma ustası Doğunun Prensi El Kindi’ye uğruyor ve sonra da Endülüs’ün buram buram baharat ve çiçek çeşnileri, Misk, Tonka fasülyesi, Ylang, Vetiver ve Manolya kokan, Lübnan mermeriyle süslü ve mürle yıkanmış Simyacıların sokaklarında dolaşırken, bir Flamenko dansçısının müdavimi olduğu bir aktar dükkanına girip sizin için gereken el-iksir esansları almak icap ediyor… Dükkandan ayrılınca El Hamra’nın bedestenine düşüyor yolumuz, İbn Rüşt’ün “Parfüm tenin müziğidir,” sözü, kulağımızı bir Malaguenas’çasına neşelendiriyor.

O halde sizin de teninize ait notaları keşfetmeliyiz diyorum, ama birlikte!

Ben, aslen Dominikenli ama uzun yıllar İspanya’da yaşamış olan parfümör Gabriela Juana Sanchez’in asistanlığını yaptım, bu sayede esans ve yağseçkimi Endülüs tiniyle donattım.

Malumunuz kokudan yayılan esans katmanlarına “nota” deniyor. Müzik notalarıyla aynı sözcük ve bir parfümörün tezgahına da” org”adı verilmesinin nedeni bu… Essance, “öz”, tam da Ortaçağlara özgü bir düşüncenin adlandırması, çünkü nasıl ki insanın ruhu sözdür, insan dışında varlıkların ruhu da özdür.
Hani, “Burnumda tütüyorsun,” denir ya! Perfume, parfüm, İtalyanca parfumara (tütmek) kelimesinden türemiş. İnsan ısınınca tüter, özleyince tüter, hasta olunca, aşık olunca hep ayrı tüter, kederlenince ayrı tüter, doğunca ayrı tüter, ölünce ayrı tüter… Bizim büyük hikmetli ustalar da, işbu vesile ile, insanı (makrokozmos =mikrokozmos) üç katmanda ele almışlar.
Kelimelerin Büyücüsü Arjantinli usta yazar Borges’e nazire olsun dedim, “Santa Fe” adını verdiğim ve Şövalyenin Gözyaşları / Prensesin Gözyaşları ve Simyacının Notaları olarak yorumladığım çalışmalarımda:

Baz notalar: Yoğun ve taşıyıcı olmalıdır.
Orta notaları: Karıştırıcı, oynak ve güçlü olmalıdır.
Tepe notalar: Yayılıcı ve vurucu olmalıdır.

Kokunun teninizde kalması için bazı ipuçlarını da sizinle paylaşmak isterim: Ense, kulak arkası, şah damarı, el ayak bilekler, kalp, koltuk altı yanı, kasıklar, dirsek içleri (kol-bacak) ve venüs üçgeni ortası… Banyodan sonra sürülmesi çok daha uygundur… ve bileklere sürüp sonra bilekleri üst üste getirip birbirine sürmeyiniz! Bilek, ense ve bacak noktalarına önce vazelin sürüp sonra kokuyu sürerseniz daha kalıcı olacaktır. Ayrıca günün her saati vücut ısımız ve horman dengeleri değiştiğinden, mevsim kokularımız da bu döngülere göre değişir. Bir kadın, Dolunay olduğunda kurşun gibi ağır kokmak ister, bir erkek güneş tepedeyken buhur suyuna ihtiyaç duyar…

Ve…
“İnsan kokusunu bulur!”
Nasıl mı? Kişiye özel koku için semi-bilimsel bir test kullanıyorum.

O halde Fiesta ve “Koku iklimini keşfedeceğimiz testimiz başlasın!
Günbahir: Gününüz güzel koksun!

Lütfen 40 soruluk beş aşamadan oluşan bilimsel “Kokunu Keşfet” anketine katılmak ve testi yanıtlamak için [email protected] ‘e “kokumu bulmak istiyorum” diye bir ileti gönderiniz.

Bundan sonrası koku simyacınıza kalıyor!
Önce sizin vücut iklimimize özel doğal, katkısız, organik ve saf esans ve/veya akorların tespiti… Ardından bunların baz, kalp ve tepe notalarına göre ayrılması… Son olarak da Rahista’nın simya çalışması ve sonuç: “Opus Magnum!”

Size özel kokunuzu: Üretimi 5 hafta süren 10 ml.’lik EDP veya koku kokteyli (demlenmiş esans aranjmanı) olarak şişeleyip adresinize bir deneyim kutusu ve imzalı kitabım eşliğinde göndereceğim. Geri dönüşünüz ve sosyal medya paylaşımınız beni memnun eder. Elbette bu koku kokteylinin ya da parfümün sizin hikayenizle alakalı özel bir ismi ve özel bir formülü de olacak!
Ya Sonra?

… sonra şehir sen kokacak!
Takipte kalın! www.instagram.com/kaan_demirdoven

Test sonucunuzu sizden gelen yanıtları analiz ettikten sonra vücut ikliminizi ilgilendiren yepyeni bir hikaye eşliğinde sizinle paylaşacağım.

Önemli açıklama:
Formül devri yapılmaz.
Başka bir parfümere devredilemez ve başkalarına satılmaz.
ÖZEL BİLGİLERİN GÜVENLİĞİ NOTU VE GÜVENCESİ: Ankette yer alan bilgileriniz üçüncü kişilerle hiçbir amaçla paylaşılamaz. Koku üretimi yapılıp formül oluştuktan sonra anket her türlü ortamdan silinir. Formül Simyacınızın Defterinde şifreli bir şekilde saklanır.


<< LÜTFEN ANKET İÇİN TIKLAYIN >>