Konstantiniyye Kardeşliği üçüncü nesil yazarı, öğrencim Ilgaz Topgül (1999), 25 sene önce Cengiz Erengil’in başlattığı, yedi sene kadar benim pişirdiğim 6 sayfalık Epigraf Hikayeleri’ni 10 sayfaya çıkararak nihayetine erdirdi.

***

Herkese merhaba, çok özel anılar kilitli sandıklara benzer, kilit burlununca özel genel olur ama bu kez bu genel olan çok kıymetlenir, çünkü o zaman umuma şamildir.
Yıllar evvel 1996’da Cengiz Hocam ile edebiyat çalışmaya başlamıştım. Sert bir hocaydı, sağı solu belli olmazdı. İlk derslerimizin konusu Proklus, Gönül ve Ayasofyanın sırları idi…
O günlerde eski aşkına ithafen bir öykü kaleme aldı, adını Epigraf Hikayeleri koydu, daha sonra bunları yeniden gözden geçirilmiş öyküler adıyla güncelledi ve Aktüel dergisine Konstantiyye Kardeşliği başlığı altında gönderdi. Yazı, gazeteci Sinan Hıncal imzalı çıktı. O günden sonra Cengiz sırra kadem bastı. Fakat bir gün benimle irtibata geçti. Elinde bir kutu ile St. Maria kilisesine geldi. Kutuyu uzattı, “içine kendi kurgunu da katarak bu öyküyü tamamla” diyerek Epigraf Öykülerini bana teslim etti.

Ne yazacağımı ve nasıl yazacağımı bilmiyordum. Bu yüzden beni sıkı bir eğitime aldı. Gizlice buluşup çalıştık. Nihayet hazır hale geldim; kendi öykümü ve kurgumu içine katarak Mabedin Sırrı’nı yazdım. Fakat öykünün hala eksik bir tarafı vardı.Kuşkusuz triplizitat geleneğinden geliyordum; baba oğul kutsal ruh tamamlanmadan bu iş 66’ya bağlanmayacaktı.En büyük arzum ise buna bir kadının son noktayı koymasıydı. İşte Tilmizin ile yolum kesiştiği ilk anda üçlemenin son halkasının o olduğunu anlamıştım. İki sene yoğun bir edebiyat eğitiminin ardından ona Cengiz’den kalan Yeşil Müsveddelerin bencileyin uyarlamasını gönderip Öykünün eksik kalan kısımlarını tamamlamasını rica ettim. Kabul etti…

Kötü bir öğretmen gibi başka hiçbir ipucu vermedim, süre dışında.

Ve bugün! (29.08.2020)- Sabah ondan gelen bir mesajla uyandım, gözlerimi açar açmaz henüz kendisi dünyada yok iken yazılmaya başlanmış 25 yıllık bir mazisi bulunan faili meşhur hikayeyi tamamlamıştı, üstelik 25 yıldır kafamda oluşan Gönül muhasebesinin de düğümlerini çözmüş olarak. Zevk ettiğim her şeyi ona aktarabilmiş olmanın mutu içindeyim. Dileyenlere bu kısa ama çeyrek asırlık hikayenin PDF’ini veya basılı halini adreslerine göndereceğim.

Ücreti: 55 TL, ciltli yazar imzalı baskı adrese kargo… PTT Gönderi ücreti dahildir.
İban no: Tr15 0004 6002 8388 8000 1089 10
Akbank Nenehatun Şubesi
Kaan Demirdöven

www.kaandemirdoven.net
www.instagram.com/kaan_demirdoven